Меню сайта
Форма входа
Логин:
Пароль:
Поиск по сайту

Наша статистика

Rambler's Top100

Болгария - Форум
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Модератор форума: Tu-154, Zeta, oe1906, iolka  
Форум » г.Усть-Илимск » Эти люди строили наш любимый город! » Болгария (Строители из Болгарии)
Болгария
strazhДата: Суббота, 24.01.2009, 05:54 | Сообщение # 1
Добрый админ
Группа: Администраторы
Сообщений: 858
Награды: 16
Репутация: 14
Статус: Offline
Топик создан специально для строителей из Болгарии, которые строили город Усть-Илимск в 80 гг.

Вот такую статью нарыл в интернете...

«Сибирски» българи в Монтана дебатираха българо-руските отношения

Монтана. Малко е да се каже, че България е отвоювала своя територия в Сибир. Метафората в случая е вярна, защото едва ли можем да си представим какво би бил днешният град Уст-Илимск, ако не бяха българите.
Та нали за повече от 200 наши младежи - днес мъже, попреминаващи на попрището жизнено средата - Източен Сибир, река Ангара, Уст-Илимск и Братск наистина са се превърнали в територии, където за българите се говори с достойнство. Защото това не са само географски понятия, но и паметни места, неразривно свързани с по-сетнешната им жизнена и трудова биография, пише в. Монт-прес.

Точно три десетилетия ни делят от мразовитите дни на 1976-а, когато първите бригадири на българския младежки отряд започват да отброяват началото на пътя си из тайгата в Сибирския лес. Стартира участието им в строителството на Уст-Илимския лесопромишлен комплекс. Стартира привично - зад волана на мощния тежкотоварен автомобил, но не и в комфортния климат на привичните ни географски широти, а в суровите условия на севера. И точно зад волана са Красимир Иванов, Цено Младенов, Киро и неколцината още монтанчани.
И тук са не толкова важни проблемите на естествената адаптация, нито пък производствените резултати, макар те да са впечатляващи. От обектите на комплекса, града и електростанцията са превозени 7 412 000 тона товари, а петилетният план е изпълнен за три години и десет месеца.
За времето, в което българските шофьори живеят и работят в Уст-Илимск, тяхното човешко, младежко присъствие се усеща не само по работните площадки, но и в цялостния обществен и културен живот на града. Българите неведнъж побеждават в състезания и конкурси по професионално майсторство, в прегледите на художествената самодейност и в спортните съревнования и масовите туристически прояви.
По случай тридесетата годишнина откакто при температура минус 43 градуса българските млади хора - на шарена възраст - бяха посрещнати с хляб и сол на стотици хиляди километри далеч от родината си, в Монтана се състоя паметна среща. Нейн основен домакин и инициатор беше бизнесменът Красимир Иванов. Това е нашата традиционна среща, на която освен нас - строителите на Уст-Илимск - бяха дошли съпругите, синовете, дъщерите и внуците. Те всичките образуваха едно семейство, защото ние - българите от отряда си бяхме едно голямо семейство - сподели вълнението си той.
Специално виртуално приветствие до юбилярите изпрати кметът на Уст-Илимск Виктор Дорошок, което беше оповестено от DVD. Всеки от бригадирите получи специална грамота. Почетната грамота и значката на Уст-Илимск беше връчена на Красимир Иванов. Сред нашите устилимци в Монтана бяха дошли командирът на отряда Стефан Станев и част от четиримата българи, удостоени с най-високия орден за чужденци «Дружба между народите».
Някогашните младежи (които виждате на снимката) - вече със сребро в косите - разпалено разказваха за онези години, когато с толкова ентусиазъм бяха напуснали домашното огнище и отидоха да строят града, разположен на устието на река Илим, на 1000 километра северно от езерото Байкал. И с толкова топлота говореха за онези мразове в суровите условия на Източния Сибир. И съм сигурен, че спомените от преди три десетилетия никога няма да избледнеят, а ще са все така живи в съзнанието на «сибирските» българи.

Марин ПЕНЕВ, в. Монт-прес
 
grisinДата: Четверг, 29.01.2009, 02:54 | Сообщение # 2
Сержант
Группа: Magyar férfi
Сообщений: 217
Награды: 3
Репутация: 0
Замечания: 0%
Статус: Offline
ja pomju ogin bulgarskij malcsik: Kolja
oni bili sofjori a mi stroitjeli.
 
strazhДата: Четверг, 29.01.2009, 03:01 | Сообщение # 3
Добрый админ
Группа: Администраторы
Сообщений: 858
Награды: 16
Репутация: 14
Статус: Offline
интересно, где теперь этот «мальчик» Коля? Ему теперь тоже за 50 наверное. smile

Quote (grisin)
sofjori

Не понял что за слово?

 
grisinДата: Пятница, 30.01.2009, 02:09 | Сообщение # 4
Сержант
Группа: Magyar férfi
Сообщений: 217
Награды: 3
Репутация: 0
Замечания: 0%
Статус: Offline
Eto voditel masini (sofor):-)
 
strazhДата: Пятница, 30.01.2009, 02:19 | Сообщение # 5
Добрый админ
Группа: Администраторы
Сообщений: 858
Награды: 16
Репутация: 14
Статус: Offline
Ааа-аа-а!!! Все понятно... Неправильно прочитал просто. smile
 
grisinДата: Пятница, 30.01.2009, 03:01 | Сообщение # 6
Сержант
Группа: Magyar férfi
Сообщений: 217
Награды: 3
Репутация: 0
Замечания: 0%
Статус: Offline

Это Болгария, Черное море, отпуск.
Прикрепления: 0540678.jpg (106.2 Kb)
 
grisinДата: Пятница, 30.01.2009, 03:06 | Сообщение # 7
Сержант
Группа: Magyar férfi
Сообщений: 217
Награды: 3
Репутация: 0
Замечания: 0%
Статус: Offline

docka (Beáta), ja, podruga beáta
Прикрепления: 9278197.jpg (92.3 Kb)
 
ZetaДата: Понедельник, 09.02.2009, 17:03 | Сообщение # 8
ПрЫнцесса
Группа: Модераторы
Сообщений: 1649
Награды: 9
Репутация: 5
Замечания: 0%
Статус: Offline
Quote (grisin)
Это Болгария, Черное море, отпуск

Это садизм зимой такое смотреть. Я в отпуск еще с прошлого лета опять хочу, а тут море У-у-у-у-у-у.
 
grisinДата: Пятница, 13.03.2009, 04:16 | Сообщение # 9
Сержант
Группа: Magyar férfi
Сообщений: 217
Награды: 3
Репутация: 0
Замечания: 0%
Статус: Offline
Прикрепления: 4646668.jpg (132.3 Kb)
 
jonnaДата: Суббота, 14.03.2009, 04:31 | Сообщение # 10
Капитан
Группа: Проверенные
Сообщений: 818
Награды: 6
Репутация: 2
Замечания: 0%
Статус: Offline
grisin,
вот тебя я помню по Усть Илимску, видела твою фотку в молодости и сразу вспомнила, и Женю глухонемого я знала, но потом наши пути разошлись, и где он сейчас не знаю
 
jonnaДата: Суббота, 14.03.2009, 04:42 | Сообщение # 11
Капитан
Группа: Проверенные
Сообщений: 818
Награды: 6
Репутация: 2
Замечания: 0%
Статус: Offline
strazh, В Усть Илимске живёт болгарин с того самого отряда, зовут его Любомир (это если ты не знаешь) может он что знает о своих прежних друзьях
 
strazhДата: Суббота, 14.03.2009, 13:32 | Сообщение # 12
Добрый админ
Группа: Администраторы
Сообщений: 858
Награды: 16
Репутация: 14
Статус: Offline
jonna, к сожалению мне ничего не известно об этом человеке. Но я попробую что-нибудь узнать о нем. Не знаешь какая у него фамилия?
 
jonnaДата: Суббота, 14.03.2009, 13:43 | Сообщение # 13
Капитан
Группа: Проверенные
Сообщений: 818
Награды: 6
Репутация: 2
Замечания: 0%
Статус: Offline
strazh, Привет! по моему Димитров, но точно не помню, он жил на старом, я его видела в УИ 3,5 года назад, думаю те болгары которые остались в УИ должны знать о нем что то
 
strazhДата: Суббота, 14.03.2009, 13:50 | Сообщение # 14
Добрый админ
Группа: Администраторы
Сообщений: 858
Награды: 16
Репутация: 14
Статус: Offline
Привет, привет!

Так, Любомир Димитров, значит... Поищем...

Quote (jonna)
те болгары которые остались в УИ

Где бы их еще найти... Ни разу не встречал в городе Болгар. sad

 
jonnaДата: Суббота, 14.03.2009, 13:53 | Сообщение # 15
Капитан
Группа: Проверенные
Сообщений: 818
Награды: 6
Репутация: 2
Замечания: 0%
Статус: Offline
strazh, спроси у Димы (мне как то Любомир говорил что они знакомы) он точно знает о нём всё, этот Любомир легендарная фигура, очень интересный человек!
 
strazhДата: Суббота, 14.03.2009, 13:56 | Сообщение # 16
Добрый админ
Группа: Администраторы
Сообщений: 858
Награды: 16
Репутация: 14
Статус: Offline
Хм... у какого Димы спросить? cool
 
jonnaДата: Суббота, 14.03.2009, 13:59 | Сообщение # 17
Капитан
Группа: Проверенные
Сообщений: 818
Награды: 6
Репутация: 2
Замечания: 0%
Статус: Offline
Семья Методиевых – одна из интернациональных семей, которые живут в нашем городе. Димитр Иорданович и Ирина Владимировна поженились тогда, когда еще строился Усть-Илимск.

http://ust-ilimsk.mobi/index/0-52
ты ж сам выставил эту статью

 
strazhДата: Суббота, 14.03.2009, 14:08 | Сообщение # 18
Добрый админ
Группа: Администраторы
Сообщений: 858
Награды: 16
Репутация: 14
Статус: Offline
Эту статью я только опубликовал, писал ее не я. biggrin
 
jonnaДата: Суббота, 14.03.2009, 14:09 | Сообщение # 19
Капитан
Группа: Проверенные
Сообщений: 818
Награды: 6
Репутация: 2
Замечания: 0%
Статус: Offline
strazh, но читал же:))))))
 
strazhДата: Суббота, 14.03.2009, 14:13 | Сообщение # 20
Добрый админ
Группа: Администраторы
Сообщений: 858
Награды: 16
Репутация: 14
Статус: Offline
Разумеется, но трудно провести аналогию между «Дима» и «Димитр Иорданович Методиев» smile
Сегодня вечером пороюсь в справочниках, может есть какая информация.
 
jonnaДата: Суббота, 14.03.2009, 14:15 | Сообщение # 21
Капитан
Группа: Проверенные
Сообщений: 818
Награды: 6
Репутация: 2
Замечания: 0%
Статус: Offline
strazh, прости я не подумала
 
jonnaДата: Суббота, 14.03.2009, 14:18 | Сообщение # 22
Капитан
Группа: Проверенные
Сообщений: 818
Награды: 6
Репутация: 2
Замечания: 0%
Статус: Offline
strazh, Что тебя заставило заниматься этим, твои родители тоже строили УИ?
У меня есть дочь, твоя почти ровесница, но она даже ни разу не заикалась об том что ей интересна история УИ
 
strazhДата: Суббота, 14.03.2009, 14:18 | Сообщение # 23
Добрый админ
Группа: Администраторы
Сообщений: 858
Награды: 16
Репутация: 14
Статус: Offline
Ничего страшного, главное поняли друг друга.
Может у тебя есть какие-нибудь старые фото города (и не только)? Если да, то ты можешь разместить их в фотогалерее сайта.
 
jonnaДата: Суббота, 14.03.2009, 14:22 | Сообщение # 24
Капитан
Группа: Проверенные
Сообщений: 818
Награды: 6
Репутация: 2
Замечания: 0%
Статус: Offline
strazh, я посмотрю, но очень "старые" фотографии остались у отца (у меня отец и сестра живут в УИ), а не очень старые наверно есть, нужно поискать в альбомах
 
strazhДата: Суббота, 14.03.2009, 14:28 | Сообщение # 25
Добрый админ
Группа: Администраторы
Сообщений: 858
Награды: 16
Репутация: 14
Статус: Offline
Ничего не заставило, просто интересно. И не только история, настоящее тоже интересует. На официальном сайте города пишут то, что администрация позволяет. На других неофициальных сайтах в основном объявления публикуют и форумы на которых детишки переписываются. Вот я решил все объеденить тут. Поэтому и нет тут детишек, которых не интересует история города, а так же его проблемы. Задумок много, но на все не хватает времени. Сейчас вот сайт переводим с Иштваном на Венгерский язык + готовим к публикации в эл.виде книгу «Усть-Илим продолжается» (1982 г.).
 
Форум » г.Усть-Илимск » Эти люди строили наш любимый город! » Болгария (Строители из Болгарии)
  • Страница 1 из 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Поиск:

 
Made by strazh © 2007-2024 г.Усть-Илимск Используются технологии uCoz